Strategia Rozwoju Gminy Nowy Dwór


0x01 graphic

STRATEGIA ROZWOJU

GMINY NOWY DWÓR

NA LATA 2001 - 2010

„Rolnictwo ekologiczne i agroturystyka szansą rozwoju gminy i wzrostu stopy życiowej jej mieszkańców”

Opracował zespół:

  1. dr L. Krupiński

  2. mgr inż. S. Franczak

  3. mgr inż. J. Klimko

  4. mgr inż. H. Sieńko

Suwałki, kwiecień 2001 r.


wstęp

Po przeprowadzeniu reformy samorządowej w Polsce znaczenie władz szczebla lokalnego wzrosło w sposób bardzo istotny. Stanęły one bowiem przed wyzwaniami szczególnie w zakresie polityki rozwoju regionalnego.

Gminy wykonują zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a mieszkańcy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Gmina ma osobowość prawną i samodzielność podlegającą ochronie sądowej, przysługują jej prawa własnościowe i majątkowe ustanawiając tym mienie komunalne.

Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym do zadań własnych gminy należą w szczególności sprawy:

  • ładu przestrzennego,

  • gospodarki terenami i ochrony środowiska,

  • zaopatrzenia w wodę, odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków,

  • utrzymania czystości oraz urządzeń komunalnych jak: cmentarze, zieleń, targowiska, wysypiska śmieci, itp.,

  • budowy i utrzymania dróg gminnych wraz z elementami i urządzeniami należącymi do nich,

  • organizacji ruchu drogowego i lokalnego transportu zbiorowego,

  • ochrony zdrowia i pomocy społecznej,

  • oświaty i wychowania,

  • kultury, sportu i rekreacji,

  • komunalnego budownictwa mieszkaniowego,

  • porządku publicznego i ochrony przeciwpożarowej,

  • utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej i administracyjnych.

Oprócz wyżej wymienionych zadań gminy wykonują i mogą przyjmować do wykonywania sprawy z zakresu administracji rządowej w drodze porozumień zawartych z organami tej administracji.

Rada Gminy jako organ przedstawicielski podejmuje w imieniu mieszkańców szereg decyzji określając politykę gminy, kierunki działań, sposób dysponowania środkami finansowymi oraz majątkiem gminnym uchwalając przepisy lokalne i decydując o sprawach mających podstawowy wpływ na warunki życia mieszkańców, podmiotów gospodarczych i organizacji lokalnych.

Do jednych z działań mających wpływ na rozwój gminy jest opracowanie i przyjęcie strategii rozwoju regionalnego jako podstawy planowania przyszłości. Polega ona na ustaleniu długookresowych celów w nawiązaniu do zmian zachodzących w otoczeniu, jak również przyjęcie takich działań, które umożliwiają osiągnięcie tych celów.

Głębokie zmiany systemowe jakie zaistniały w ostatnim dziesięcioleciu a zwłaszcza wprowadzenie gospodarki rynkowej, w sposób podstawowy wpływają i nadal będą oddziaływać na rozwój gminy.

Podstawową funkcją strategii rozwoju gminy jest dostarczenie informacji mieszkańcom, podmiotom gospodarczym, potencjalnym inwestorom o długookresowych uwarunkowaniach rozwoju wraz ze sposobami rozwiązywania powstałych problemów, jak również powinna być deklaracją do podjęcia określonych działań i motywacją do ich wykonywania, zarówno dla społeczności lokalnej jak i władz regionalnych.

Strategia może wydatnie przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności gminy a w perspektywie do wzmocnienia jej pozycji. Jest też podstawowym dokumentem wymaganym przy ubieganiu się o środki pomocowe Unii Europejskiej w ramach funduszy strukturalnych.

Tworząc strategię rozwoju dostosowaną do warunków wewnętrznych i zewnętrznych, zasobów i potrzeb, przyjęto założenie, że efektywność stosowanych instrumentów będzie zależała w znacznej mierze od sprawności zarządzania gminą, aktywności pozyskiwania dodatkowych środków finansowych, jak również od koordynacji działań.

Analizą objęto informację o usytuowaniu geograficznym gminy, warunkach przyrodniczych, infrastrukturze, jednostkach gospodarczych, kulturze, inwestycjach i innych czynnikach mających wpływ na życie gospodarcze gminy. Analizie poddano również gminny rynek pracy, sytuację w handlu i usługach jak też i przyczyny wpływające na obniżenie stopy życiowej mieszkańców zwłaszcza obszarów wiejskich i rolniczych.

Opracowana „Strategia Gminy Nowy Dwór” nawiązuje do „Strategii Powiatu Sokólskiego” i Województwa Podlaskiego. Ze strategii tych wynika, że rozwój tego regionu będzie kształtował się pod wpływem skutecznego i odpowiedzialnego wprowadzania reform w życie oraz przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie dla potrzeb przyszłego rozwoju gminy jest przygraniczne jej usytuowanie.

Głównym elementem przestrzennym gminy są tereny służące produkcji rolnej i czyste środowisko naturalne, co stwarza korzystne warunki do produkcji ekologicznie zdrowej żywności.

Gmina Nowy Dwór należy do makroregionu określanego jako „Zielone Płuca Polski”.

  1. Charakterystyka i diagnoza aktualnego stanu społeczno - gospodarczego gminy Nowy Dwór

    1. Analiza położenia geograficznego gminy

Gmina Nowy Dwór wchodzi w skład powiatu Sokólskiego, zajmując obszar 121 km2. Od północy graniczy z gminą Lipsk powiatu Augustowskiego, od wschodu granicę gminy stanowi granica państwowa z Białorusią, od południa graniczy z gminą Sidra i na niewielkim odcinku z gminą Kuźnica Białostocka, a od zachodu z gminą Dąbrowa Białostocka.

Dwie z granic mają charakter naturalny a mianowicie:

  • granica zachodnia biegnie wzdłuż rzeki Sidry (Siderki)

  • przeważającą część granicy północnej stanowią rzeki: Biebrza i jej dopływ Niedźwiedzica.

Geograficznie Gmina Nowy Dwór leży w północno-wschodniej części Niziny Podlaskiej.

Gmina Nowy Dwór wchodzi w skład makroregionu funkcjonalnego „Zielone Płuca Polski”.

Głównym elementem przestrzennego obszaru Gminy są tereny służące do produkcji rolnej. Obszary Gminy są bardzo dobrym miejscem do produkcji ekologicznie zdrowej żywności i rozwoju agroturystyki ze względu na brak przemysłu i występującą na tym terenie tradycyjną kulturę rolną.

Na terenie gminy wśród lasów w okolicy wsi Kolonia Grzebienie, bierze swój początek rzeka Biebrza, która płynie malowniczymi zakolami wśród łąk i lasów przez całą gminę, aż do połączenia z jej dopływem rzeką Sidra. W początkowym swym biegu Biebrza zaopatruje w wodę stawy o powierzchni około 15 ha położone w otoczeniu lasów i parku we wsi Bobra Wielka. Zarówno rzeki Biebrza jak i Sidra zachowały swój naturalny charakter.

W okolicach wsi Chilmony, Bobra Wielka i Kolonia Grzebienie występują większe skupiska leśne.

W strukturze użytkowania gruntów dominują obszary uznane za aktywne biologicznie, takie jak: łąki, pastwiska, lasy i zadrzewienia, wody płynące i nieużytki bagienne.

Strukturę użytkowania gruntów przedstawia Tabela nr 1.

Tabela 1

Struktura użytkowania gruntów

Lp.

Wyszczególnienie

Ilość ha

Udział w %

1

Grunty orne i sady

6 966

57,6

2

Łąki trwałe

1 352

11,2

3

Pastwiska trwałe

1 260

10,4

4

Razem użytki rolne (1 + 2 + 3)

9 578

79,2

5

Lasy i grunty leśne

1 498

12,4

6

Grunty zadrzewione i zakrzewione

141

1,2

7

Grunty zabudowane i zurbanizowane

735

6,1

w tym: drogi

351

2,9

8

Wody śródlądowe płynące

21

0,2

9

Wody śródlądowe stojące

16

0,1

10

Nieużytki i inne

99

0,8

11

Razem grunty (4 do 10)

12 088

100,0

Pod względem tektonicznym obszar Gminy Nowy Dwór znajduje się w obrębie Wyniesienia Mazursko - Suwalskiego wchodzącego w skład krystalicznej prekambryjskiej platformy wschodnio-europejskiej.

Węglanowe skały kredy górnej wraz z osadami trzeciorzędowymi budują podłoże czwartorzędu. Powierzchnia tego podłoża jest znacznie morfologicznie zróżnicowana, co warunkuje zmienną miążność utworów czwartorzędowych.

Na obszarze gminy Nowy Dwór występują gleby wytworzone z piasków i glin w trybie gleb brunatnych i bielicowych, a w dolinach rzek czarne ziemie i gleby bagienne o niskiej jakości bonitacyjnej.

Obszar Gminy jest bardzo słabo zalesiony, powierzchnia lasów i gruntów leśnych wynosi 1498 ha, co stanowi 12,4 % ogólnej powierzchni gruntów, przy lesistości powiatu Sokólskiego 23,3 % i lesistości województwa podlaskiego 29,4 %.

Gatunkiem drzew dominującym w lasach Gminy są: sosna, olsza i brzoza.

Około 70 % powierzchni lasów stanowią małe obszary będące własnością rolników z tej Gminy.

Gospodarka leśna na terenie lasów państwowych prowadzona jest w oparciu o plany urządzeniowe nadleśnictw, zatwierdzone przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a w lasach prywatnych w oparciu o plany urządzeniowe lasów poszczególnych obrębów wsi.

Około 131 ha powierzchni Gminy położonych nad rzeką Biebrzą na styku z gminą Lipsk wchodzi w skład Biebrzańskiego Parku Narodowego i jest obszarem chronionego krajobrazu.

Na terenie gminy występują wszystkie zwierzęta charakterystyczne dla Niżu Polskiego: łoś, jeleń, dzik, wilk, bóbr, sarna, zając i inne.

Gmina leży w strefie klimatu kontynentalnego i charakteryzuje się najkrótszym w Polsce okresem wegetacyjnym i jednymi z najniższych średnich temperatur rocznych około +7oC, co jest niekorzystne dla rolnictwa.

    1. Ogólna charakterystyka potencjału demograficznego

Na dzień 31 grudnia 2000 r. ludność Gminy liczyła 3.354 osób, w tym 1.703 kobiety i 1.651 mężczyzn. W ciągu ostatnich 12 lat (od 1978 r.) liczba ludności zmniejszyła się o 1.056 osób, tj. o 23,9 %. Regres demograficzny jest spowodowany odpływem ludności ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy i lepszych perspektyw życiowych oraz spadkiem przyrostu naturalnego. W 1999 r. przyrost naturalny był ujemny i wyniósł - 21 osób. W strukturze wiekowej ludności udział mieszkańców do lat 18 jest równy udziałowi ludności w wieku ponad 65 lat i wynosi 21,5 %.

Wskaźnik gęstości zaludnienia wynosi 27,7 osoby na 1 km2.

Około 22 % ludności mieszka we wsi Nowy Dwór będącej centrum administracyjnym Gminy.

Potencjał demograficzny Gminy Nowy Dwór przedstawia Tabela nr 2.


Tabela 2

Potencjał demograficzny na dzień 31.12.2000 r.

Lp.

Nazwa wsi

Ludność

Podział ludności wg wieku

Struktura ludności wg wieku w %

Ogółem

w tym: kobiety

do 18 lat

19 do 39 lat

40 do 65 lat

pow. 65 lat

do 18 lat

19 do 39 lat

40 do 65 lat

pow. 65 lat

1.

Bieniowce Kolonia

74

32

17

21

15

21

23,0

28,4

20,3

28,4

2.

Bieniowce Wieś

108

50

32

25

25

26

29,6

23,1

23,1

24,1

3.

Butrymowce

76

42

18

20

22

16

23,7

26,3

28,9

21,1

4.

Chilmony Kolonia

193

98

38

51

60

44

19,7

26,4

31,1

22,8

5.

Chilmony Wieś

139

64

17

30

43

49

12,2

21,6

30,9

35,3

6.

Chorużowce

247

118

52

68

73

54

21,1

27,5

29,6

21,9

7.

Chworościany

149

82

28

41

49

31

18,8

27,5

32,9

20,8

8.

Dubaśno

265

138

51

74

82

58

19,2

27,9

30,9

21,9

9.

Kolonia Grzebienie

77

38

16

18

20

23

20,8

23,4

26,0

29,9

10.

Jaginty

200

108

36

61

56

47

18,0

30,5

28,0

23,5

11.

Koniuszki

226

116

61

64

63

38

27,0

28,3

27,9

16,8

12.

Kudrawka

144

62

29

55

37

23

20,1

38,2

25,7

16,0

13.

Nowy Dwór

732

406

163

183

216

170

22,3

25,0

29,5

23,2

14.

Plebanowce

92

43

19

27

28

18

20,7

29,3

30,4

19,6

15.

Ponarlica

102

42

28

26

31

17

27,5

25,5

30,4

16,7

16.

Rogacze

42

20

6

16

12

8

14,3

38,1

28,6

19,0

17.

Sieruciowce

216

111

47

58

63

48

21,8

26,9

29,2

22,2

18.

Synkowce

91

42

14

23

29

25

15,4

25,3

31,9

27,5

19.

Bobra Wielka

181

91

59

68

41

13

32,6

37,6

22,7

7,2

Razem gmina

3354

1703

731

929

965

729

21,8

27,7

28,8

21,7


    1. Diagnoza stanu infrastruktury techniczno - ekonomicznej

      1. Telekomunikacja

Teren Gminy Nowy Dwór podlega pod Rejon Telekomunikacji w Sokółce. Po przeprowadzonej modernizacji cała sieć telefoniczna w Gminie jest podłączona do centrali automatycznej, z czym wiąże się znaczna poprawa jakości usług i szybkości uzyskiwanych połączeń.

Na koniec 2000 r. w Gminie było 471 abonentów podłączonych do sieci telefonicznej, czyli prawie 53 % mieszkań posiadało telefony stacjonarne, we wsi Jaginty wskaźnik ten wynosi obecnie 75 %, a we wsi Ponarlica tylko 3 %.

Stan telefonizacji przewodowej przestawia Tabela nr 3.

Tabela 3

Stan telefonii przewodowej na dzień 31.12.2000 r.

Lp.

Nazwa wsi

Budynki mieszkalne

Ilość mieszkań posiad. telefony przewodowe

% mieszkań posiadających telefony

Ilość budynków

Ilość mieszkań

1.

Bieniowce Kolonia

16

16

9

56,3

2.

Bieniowce Wieś

32

32

9

28,1

3.

Butrymowce

22

22

13

59,1

4.

Chilmony Kolonia

51

51

22

43,1

5.

Chilmony Wieś

54

54

27

50,0

6.

Chorużowce

66

66

29

43,9

7.

Chworościany

43

43

17

39,5

8.

Dubaśno

51

51

32

62,7

9.

Kolonia Grzebienie

23

23

10

43,5

10.

Jaginty

40

40

30

75,0

11.

Koniuszki

58

58

30

51,7

12.

Kudrawka

39

39

21

53,8

13.

Nowy Dwór

206

206

143

69,4

14.

Plebanowce

27

27

15

55,6

15.

Ponarlica

35

35

1

2,9

16.

Rogacze

10

10

5

50,0

17.

Sieruciowce

46

46

16

34,8

18.

Synkowce

35

35

16

45,7

19.

Bobra Wielka

9

42

26

61,9

Razem

863

896

471

52,6

Wobec powyższego w Gminie jest jeszcze wiele do zrobienia, w tym kierunku.

Rośnie zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży usługami internetowymi. Wzrasta liczba osób zainteresowanych korzystaniem z usług telefonicznych w sprawach zawodowych oraz dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Barierą przy podejmowaniu decyzji o instalacji telefonu jest opłata jednorazowa, co ma szczególne znaczenie przy bardzo niskich dochodach ludności wiejskiej.

W Gminie bardzo słabo rozwinięta jest telefonia komórkowa, a to ze względu na jej ograniczony zasięg, przeważająca część obszaru jest poza zasięgiem sieci telefonii komórkowej.

      1. Komunikacja

W Gminie Nowy Dwór jest w niewielkim stopniu rozwinięta infrastruktura techniczna. W granicach administracyjnych Gminy występuje 785,3 km dróg, w tym:

  • drogi powiatowe 44,6 km

  • drogi gminne 40,7 km

  • drogi dojazdowe do pól i zagród około 700 km

Zarządcą dróg powiatowych jest Zarząd Powiatu, a za ich stan odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce.

Pozostałe drogi są w gestii Zarządu Gminnego.

Przez teren Gminy przebiega także droga wojewódzka Nr 670 Goniądz - Dąbrowa Białostocka - granica z Białorusią w miejscowości Chworościany.

Ogólny stan dróg, poza drogą wojewódzką, należy ocenić jako zły.

Na około 45 km dróg powiatowych tylko 9,3 km ma nawierzchnię asfaltową i 3,3 km brukową. Z dróg gminnych o łącznej długości około 41 km nawierzchnię asfaltową ma 1,6 km a brukową 3,6 km. Większość dróg i mostów (przepustów) wymaga remontów i modernizacji.

Wykaz dróg na terenie gminy przedstawia Tabela nr 4.

Przez teren Gminy przebiegała linia kolejowa Augustów - Grodno, która po wojnie została zlikwidowana.

Tabela 4

Drogi na terenie gminy Nowy Dwór

Lp.

Numer i trasa drogi

Długość km

Rodzaje nawierzchni

Tłuczeń

Bruk

Asfalt

Inne

I.

Drogi powiatowe

1.

03100 Gr. gminy - Ponarlica

1,2

0,5

1,2

1,2

2.

03101 Nowosiółki - Sieruciowce - Nowy Dwór

9,8

6,2

0,4

1,9

3.

03102 Nowy Dwór - Jaginty - Bobra W.

9,2

5,0

3,8

4.

13103 Gr. gminy - Dubaśno

3,6

3,6

5.

03104 Chilmony - Dubaśno

3,3

1,5

1,8

6.

03107 Nowy Dwór - Kudrawka - Gr. gminy Nowy Dwór

6,6

6,6

7.

03108 Nowy Dwór - Synkowce

3,6

0,9

2,7

8.

03109 Kudrawka - Butrymowce - Bieniowce

3,5

1,3

2,2

9.

03113 Gr. gminy - Butrymowce

0,4

0,4

10.

03114 Nowy Dwór - Gr. gminy

3,4

1,5

1,9

Razem drogi powiatowe

44,6

12,5

3,3

9,3

19,5

II.

Drogi gminne

1.

3581B Nowy Dwór - Rogacze - Kol. Jaginty

4,4

1,9

2,5

2.

3582B Nowy Dwór - Dubaśno

4,1

4,1

3.

3583B Nowy Dwór - Kolonia Grzebienie

2,2

2,2

4.

3584B Nowy Dwór - Chworościany

4,7

0,6

0,6

3,5

5.

3585B Chilmony - Bobra Wielka

5,8

5,8

6.

3586B Chilmony - Nowosiółki

3,4

3,4

7.

3587B Rogacze - Kolonia Jaginty

3,3

3,3

8.

3588B Jaginty - Chorużowce

4,9

4,9

9.

3589B Droga Wojew., 03670 - Plebanowce, droga powiat. 03107

2,0

0,5

1,5

10.

3590B Synkowce - Kudrawka

2,9

2,9

11.

Ulice we wsi Nowy Dwór drogi od nr 3591B do 3598B

3,0

0,6

1,0

1,4

Razem drogi gminne

40,7

0,0

3,6

1,6

35,5

III.

Drogi dojazdowe do pól i zagród

700,0

700,0

Ogółem drogi

785,3

12,5

6,9

10,9

755,0

      1. Zaopatrzenie w wodę

Na terenie Gminy Nowy Dwór istnieją 4 hydrofornie z podłączonymi do nich pięcioma studniami głębinowymi, zlokalizowanymi we wsiach:

  1. Nowy Dwór - hydrofornia z 2 studniami głębinowymi o wydajności 88 m3 wody/godz.,

  2. Dubaśno - hydrofornia ze studnią głębinową o wydajności 45 m3 wody/godz.,

  3. Chorużowce - hydrofornia ze studnią głębinową o wydajności 23,4 m3 wody/godz.,

  4. Rogacze - hydrofornia ze studnią głębinową o wydajności 84 m3 wody/godz..

Dobowa zdolność produkcyjna ujęć wody wynosi 5 770 m3, a zdolność przesyłowa istniejących wodociągów 2 904 m3 wody na dobę.

Na ogólną liczbę 19 wsi, sieć wodociągową posiada 15 wsi. Do sieci wodociągowej jest przyłączonych 516 budynków mieszkalnych, tj. 59,8 % ogółu.

Zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowych zawiera Tabela nr 5.

W najbliższej perspektywie należy dążyć do całkowitego zwodociągowania wsi o zwartej zabudowie, przy równoczesnej poprawie, tam gdzie to jest konieczne, urządzeń zaopatrzenia w wodę. Istniejące dysproporcje w zaopatrzeniu w wodę między wsiami winny być wyrównane.

Tabela 5

Zaopatrzenie w wodę z sieci wodociągowej na 31.12.2000 r.

Lp.

Nazwa wsi

Ilość budynków mieszkalnych

Ilość budynków przyłączone do sieci wodociąg.

% bud. mieszk. przyłącz. do sieci wodociąg.

Długość sieci rozdz. i przyłączy w km

1.

Bieniowce Kolonia

16

12

75,0

3,1

2.

Bieniowce Wieś

32

3.

Butrymowce

22

4.

Chilmony Kolonia

51

29

56,9

3,6

5.

Chilmony Wieś

54

28

51,9

4,2

6.

Chorużowce

66

37

56,1

10,3

7.

Chworościany

43

8.

Dubaśno

51

32

62,7

10,0

9.

Kolonia Grzebienie

23

16

69,6

4,1

10.

Jaginty

40

28

70,0

5,9

11.

Koniuszki

58

32

55,2

7,3

12.

Kudrawka

39

12

30,8

3,2

13.

Nowy Dwór

206

197

95,6

18,6

14.

Plebanowce

27

24

88,9

2,0

15.

Ponarlica

35

20

57,1

7,2

16.

Rogacze

10

10

100,0

3,0

17.

Sieruciowce

46

30

65,2

8,5

18.

Synkowce

35

19.

Bobra Wielka

9

9

100,0

2,1

Razem

863

516

59,8

93,1

      1. Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków

Na terenie Gminy Nowy Dwór kanalizacja sanitarna wraz z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni istnieje tylko na terenie byłego pegeerowskiego zakładu rolnego w Bobrze Wielkiej. Oczyszczalnia mechaniczna jest przestarzała techniczne i nie spełnia swego zadania.

Część wiejskich budynków mieszkalnych posiada kanalizację sanitarną, lecz ścieki są odprowadzane do zbiorników bezodpływowych, a następnie wywożone na pole i łąki, a także wylewane do rowów melioracyjnych.

W celu poprawy ochrony środowiska konieczna jest budowa gminnej oczyszczalni ścieków i rozwój budownictwa oczyszczalni przyzagrodowych.

Na terenie Gminy jest zlokalizowane 10 wiejskich wysypisk odpadów (składowisk śmieci), w tym jedno wysypisko komunalne, co zabezpiecza obecnie potrzeby w tym zakresie. Wysypiska odpadów są zlokalizowane we wsiach: Chilmony Kolonia, Chorużowce, Chworościany, Jaginty, Koniuszki, Kudrawka, Nowy Dwór, Plebanowce, Sieruciowce i Synkowce.

W niedalekiej przyszłości w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej konieczna będzie modernizacja tych wysypisk.

      1. Gazyfikacja

W Gminie brak jest gazowej sieci przewodowej. Gospodarstwa domowe korzystają z gazu płynnego dostarczanego w butlach stalowych przez lokalnych dystrybutorów. Dostawa gazu w związku z silną konkurencją odbywa się na telefon, a w sześciu wsiach są punkty dystrybucyjne.

    1. Określenie wiodących funkcji gospodarczych regionu

Gmina Nowy Dwór obejmująca obszar 12.088 ha położona jest w środkowo-wschodniej części woj. podlaskiego granicząc z Białorusią. Gmina Nowy Dwór ma charakter wybitnie rolniczy. Użytki rolne stanowią 79 % ogólnej powierzchni gminy, w tym 21 % użytki zielone, lasy i grunty leśne zajmują 12 % obszaru gminy.

Podstawową funkcją gospodarczą stanowiącą źródło utrzymania ludności jest rolnictwo. Osadnictwo na terenie gminy charakteryzuje się dużym stopniem rozproszenia (zabudowa kolonijna).

Na terenie gminy nie ma żadnych zakładów przetwórstwa artykułów rolnych.

Poza działalnością rolniczą prowadzona jest działalność usługowa w 6 podmiotach gospodarczych oraz działalność handlowa w 11 punktach sprzedaży detalicznej.

      1. Rolnictwo

Produkcja rolnicza oparta jest wyłącznie o gospodarstwa prywatne.

W Gminie Nowy Dwór w użytkowaniu rolników znajduje się 10.816 ha gruntów, w tym 6.911 ha gruntów ornych, tj. 63,9 % ogólnej powierzchni.

Użytki zielone stanowią 24,4 % obejmując swym obszarem 2.642 ha.

Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w gminie wynosi 12,1 ha i waha się od 7,5 ha we wsi Ponarlica do 23,0 ha we wsi Rogacze.

Jakość gleb średnio w gminie jest niska, jeden hektar fizyczny gruntów stanowi tylko 0,34 ha przeliczeniowego i jest znacznie zróżnicowana. Najlepsze gleby występują w północnej i zachodniej części gminy, najgorsze w części południowo-wschodniej. We wsi Sieruciowce i Bobra Wielka jeden hektar fizyczny stanowi 0,50 ha przeliczeniowego, we wsiach: Jaginty 0,18 ha i Rogacze 0,20 ha.

Użytki zielone położone w dolinach rzek: Biebrza, Niedźwiedzica i Sidra wymagają regulacji stosunków wodnych, istniejący stan melioracji nie spełnia swego przeznaczenia.

Na terenie Gminy Nowy Dwór działają wspólnoty gruntowe i pastwiskowe we wsiach: Koniuszki, Nowy Dwór, Plebanowce.

W gminie około 600 ha gruntów stanowi zasoby własności rolnej skarbu państwa, najwięcej tych gruntów jest we wsiach Sieruciowce + Bobra Wielka, w sumie 276 ha.

Strukturę użytkowania gruntów przez rolników przedstawia Tabela nr 6.

Grunty stanowiące własność wspólnot i Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przedstawiają Tabele nr 7 i 8.

Do głównych kierunków produkcji w Gminie zalicza się uprawę zbóż i ziemniaków oraz chów bydła i trzody chlewnej.


Struktura użytkowania przez rolników gruntów na 31.12.2000 r. w ha

Tabela 6

Lp.

Nazwa wsi

Liczba gospod. rolnych

Pow. ogółem

w tym

Ilość ha

Ilość ha przelicz. przypad. na 1 ha fizycz.

Średnia pow. gospod. w ha

grunty orne

użytki zielone

lasy i grunty leśne

inne

1.

Bieniowce Kolonia

24

200,64

144,21

47,13

7,30

2,00

77,49

0,39

8,4

2.

Bieniowce Wieś

28

293,64

172,50

104,68

13,91

2,55

95,98

0,33

10,5

3.

Butrymowce

29

291,40

181,42

75,62

30,09

4,27

77,00

0,26

10,0

4.

Chilmony Kolonia

64

685,81

407,00

186,72

83,10

8,99

338,92

0,49

10,7

5.

Chilmony Wieś

60

688,11

367,25

181,52

134,27

5,07

257,08

0,37

11,5

6.

Chorużowce

79

658,07

409,91

227,28

14,04

6,84

278,29

0,42

8,3

7.

Chworościany

47

653,25

584,44

39,77

20,69

8,35

247,18

0,38

13,9

8.

Dubaśno

53

864,19

547,30

236,27

72,11

8,51

339,52

0,39

16,3

9.

Kolonia Grzebienie

27

312,51

175,47

78,43

54,80

3,81

72,42

0,23

11,6

10.

Jaginty

48

750,06

461,65

218,79

62,07

7,55

135,16

0,18

15,6

11.

Koniuszki

56

829,44

474,43

222,95

122,41

9,65

286,67

0,35

14,8

12.

Kudrawka

40

471,18

278,91

117,51

67,11

7,65

140,67

0,30

11,8

13.

Nowy Dwór I

91

1348,53

977,66

213,83

129,08

27,96

482,17

0,36

14,8

14.

Nowy Dwór II

89

982,77

647,08

198,10

123,63

13,96

224,43

0,23

11,0

15.

Plebanowce

28

330,18

210,71

95,97

20,60

2,90

118,16

0,36

11,8

16.

Ponarlica

37

278,33

137,77

109,63

27,08

3,85

63,55

0,22

7,5

17.

Rogacze

10

230,14

156,44

53,87

15,04

4,79

45,73

0,20

23,0

18.

Sieruciowce + Bobra Wielka

52

572,07

366,19

167,35

30,51

8,02

279,63

0,50

11,0

19.

Synkowce

35

376,07

210,27

66,53

94,58

4,69

99,07

0,26

10,7

Razem gmina

897

10816

6911

2642

1122

141

3659

0,34

12,1


Tabela 7

Grunty stanowiące własność wspólnot gruntowych i pastwiskowych

na 31.12.2000 r.

Lp.

Nazwa obrębu

Ogółem

w tym

grunty orne

użytki zielone

lasy i grunty leśne

inne

1.

Bieniowce

2.

Butrymowce

3.

Chilmony

4.

Chorużowce

5.

Chworościany

6.

Dubaśno

7.

Jaginty

8.

Koniuszki

45,12

0,33

12,00

28,16

4,63

9.

Kudrawka

10.

Nowy Dwór

96,59

10,57

18,75

32,23

35,04

11.

Plebanowce

21,20

21,08

0,12

12.

Ponarlica

13.

Rogacze

14.

Synkowce

15.

Sieruciowce + Bobra Wielka

0,25

0,11

0,14

Razem gmina

163

11

52

60

40

Tabela 8

Grunty stanowiące zasoby własności rolnej skarbu państwa w Gminie Nowy Dwór na 31.12.2000 r.

Lp.

Nazwa obrębu

Ogółem

w tym

grunty orne

użytki zielone

lasy i grunty leśne

inne

1.

Bieniowce

3,83

2,31

1,39

0,13

2.

Butrymowce

0,62

0,38

0,15

0,09

3.

Chilmony

22,04

11,63

6,78

0,08

3,55

4.

Chorużowce

17,18

11,55

5,27

0,06

0,30

5.

Chworościany

51,34

48,87

0,41

0,11

1,95

6.

Dubaśno

0,70

0,52

0,03

0,15

7.

Jaginty

2,73

2,61

0,07

0,05

8.

Koniuszki

41,87

38,48

1,51

0,23

1,65

9.

Kudrawka

23,95

20,68

1,37

0,51

1,39

10.

Nowy Dwór

72,89

61,39

3,74

3,67

4,09

11.

Plebanowce

11,38

8,34

2,69

0,35

12.

Ponarlica

5,12

1,71

2,43

0,38

0,60

13.

Rogacze

6,52

5,08

0,15

0,91

0,38

14.

Synkowce

63,78

48,45

12,02

2,12

1,19

15.

Sieruciowce + Bobra Wielka

275,83

201,85

45,34

1,61

27,03

Razem gmina

600

464

83

10

43

      1. Handel

Na terenie Gminy istnieje 11 stałych punktów sprzedaży detalicznej, z tego:

  1. w Nowym Dworze - 6 sklepów spożywczo-przemysłowych, w tym 2 sklepy posiadają zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych,

  2. w Chilmonach - sklep spożywczo-przemysłowy z pozwoleniem na sprzedaż piwa i wina,

  3. w Chorużowcach - 2 sklepy spożywczo - przemysłowe z pozwoleniem na sprzedaż piwa i wina,

  4. w Koniuszkach - sklep spożywczo - przemysłowy z pozwoleniem na sprzedaż piwa i wina,

  5. w Sieruciowcach - sklep spożywczo - przemysłowy z pozwoleniem na sprzedaż piwa i wina.

Jak z powyższego wynika punkty sprzedaży detalicznej rozmieszczone są we wsi będącej siedzibą Urzędu Gminy oraz we wsiach położonych na zachodnich północnych obrzeżach Gminy.

Do każdej wsi zaopatrzenie w podstawowe artykuły spożywcze, chemiczne i inne pierwszej potrzeby dociera także poprzez punkty sprzedaży obwoźnej.

Zakład Komunalny Urzędy Gminy zlokalizowany w Nowym Dworze zaopatruje mieszkańców w paliwo płynne i opał, na jego też terenie zorganizowany jest skup żywca.

      1. Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza prowadzona jest przez 6 podmiotów gospodarczych w trzech wsiach:

  1. Nowy Dwór

  • usługi transportowe

  • usługi leśne

  • usługi weterynaryjne

  • naprawa sprzętu AGD i RTV

  • 1 punkt

  • 1 punkt

  • 1 punkt

  • 1 punkt

  1. Chilmony Kol.

  • usługi transportowe

  • 1 punkt

  1. Butrymowce

  • blacharstwo, lakiernictwo pojazdowe

  • 1 punkt

Jak z powyższego wynika są duże potrzeby i możliwości rozwoju różnych form działalności usługowej i produkcyjnej na terenie Gminy Nowy Dwór.

    1. Ocena poziomu rozwoju infrastruktury społecznej

      1. Nauka i szkolnictwo

Na terenie Gminy nie ma szkół wyższych. W ramach reformy oświaty utworzone zostało gimnazjum w Nowym Dworze, do którego obecnie uczęszcza 89 uczniów, z czego 62 jest dowożone z terenu Gminy.

Na obszarze działania Gminy jest 5 szkół podstawowych, do których uczęszcza 306 uczniów, z tego dowozem objętych jest 80 uczniów.

W szkolnictwie podstawowym zatrudnionych jest 45 nauczycieli, z tego 6 osób pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Lokalizacja szkół podstawowych, liczba uczniów i nauczycieli jest następująca:

Miejscowość

Liczba uczniów

Liczba nauczycieli

Ogółem

Dowożone

cały etat

Metryka strony

Udostępniający: Gmina Nowy Dwór

Wytwarzający/odpowiadający: Kazimierz Stasiulewicz

Wprowadzający: Kazimierz Stasiulewicz

Data modyfikacji: 2003-06-18

Opublikował: K S

Data publikacji: 2003-06-18